Zasada 1.

Laboratorium traktuje każdą wartość krytyczną z całą odpowiedzialnością, rozumiejąc, że wartość taka świadczy o zagrożeniu życia pacjenta. W związku z występowaniem wartości krytycznych opracowana i wdrożona zostaje w praktyce strategia postępowania, której celem jest identyfikacja każdej wartości krytycznej oraz jak najszybsze powiadomienie o niej osoby odpowiedzialnej za zdrowie i życie pacjenta.

2 komentarze:

  1. Komentarz prof. D. Bobilewicz:
    "Laboratorium powinno każdy wynik traktować z pełną odpowiedzialnością, ponieważ nawet wynik prawidłowy może być wynikiem fałszywym.
    Wyraźnie na początku powinno być sprecyzowane co to są wartości krytyczne.
    Należy raczej mówić o „parametrach krytycznych” czyli w moim przekonaniu takich, których wartości krytyczne mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Takich parametrów jest w zasadzie kilka. Inne, nawet przy wartościach bardzo odbiegających od normy są wskaźnikami diagnostycznymi i leczenia wymaga choroba zasadnicza, a nie wysokie stężenie np. CRP czy bilirubiny u dorosłych. Natomiast niski lub wysoki potas w pierwszym rzędzie wymaga normalizacji bez względu na przyczynę, jaka wywołała ten stan".

    OdpowiedzUsuń
  2. Definicja "wartości krytycznych", podobnie jak definicje innych stosowanych pojęć, podana jest obok, w "Słowniku stosowanych pojęć".

    Tematem naszego opracowania są wartości krytyczne, a nie parametry krytyczne. Wartości krytyczne w znaczeniu, jakie przypisują temu pojęciu autorzy Rozporządzenia Ministra Zdrowia o standardach jakości, autorzy normy PN-EN ISO 15189 oraz autorzy Programu Systemu Zapewnienia Jakości CMJ.

    W Słowniku wykorzystujemy definicję pojęcia podaną przez twórcę całej koncepcji - George'a Lundberga, w 1972 r.

    W naszym opracowaniu uważnie unikamy mylenia tego pojęcia z pojęciem "parametry krytyczne", uwzględniając takie rozróżnienie, zalecane przez Joint Commission on the Accreditation of Healthcare Organizations (JCAHO).

    OdpowiedzUsuń