Zasady postępowania z wartościami krytycznymi

Dzięki połączonym staraniom diagnostów laboratoryjnych z Oddziału Lubelskiego i Opolskiego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, przy wsparciu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz Ortho-Clinical Diagnostics Johnson&Johnson, zorganizowano pierwsze w Polsce warsztaty poświęcone problemowi wartości krytycznych w praktyce medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Podczas warsztatów, przeprowadzonych 14 stycznia 2010 r. w Lublinie, opracowano "Zasady postępowania z wartościami krytycznymi". Autorzy opracowania, zawierającego 20 zasad oraz zbiór granic krytycznych, wyrazili zgodę na ich publikację. Niniejszy blog służy do powszechnej prezentacji poczynionych uzgodnień. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do dyskusji o tym ważnym praktycznym problemie i zamieszczania własnych komentarzy do opracowanego zbioru.

6 komentarzy:

  1. Pomysł był wspaniały, ale jednocześnie karkołomny - 70 osób w ciągu jednego dnia ma ustalić zasady instrukcji, do której praktycznie nie mamy żadnych wytycznych.
    No i cóż - okazało się, że jeśli się ma dobrego przewodnika, dużo dobrej woli i grono osób mocno zainteresowanych tematem, to wszystko da się zrobić. Reprezentowaliśmy chyba wszystkie możliwe rodzaje labów, przyjechaliśmy z własnymi propozycjami i co najważniejsze - osiągnęliśmy consensus.
    Wiem, że niektórym może się wydawać, że zasad jest sporo. Ale zapewniam - zastosowanie ich w praktyce w ostatecznym rezultacie ułatwi pracę (każdy musi się stosować do instrukcji), zapewni nasz spokój sumienia oraz będzie "podporą" w sprawach spornych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Za zgodą Pani Prof. Dagny Bobilewicz, umieszczam Jej komentarz do posta:

    "Ogólne:
    Niestety trudno zgodzić się z pierwszym komentarzem. Nie jest możliwe opracowanie nawet ogólnych zasad przez 70 osób w ciągu jednego dnia. Stąd okazało się to głównie chęcią zaistnienia i wymaga opracowania i przemyśleń wąskiej grupy 3-4 osób z następową dyskusją. Nie zgadzam się również, że nie było żadnych wytycznych. Jest wiedza, doświadczenie, normy etyczne………".

    OdpowiedzUsuń
  3. Szanowna Pani Profesor
    Bardzo mi przykro, że Pani odbiera naszą inicjatywę jako sposób na zaistnienie. Proszę mi wierzyć , my istniejemy i codziennie borykamy się z problemami w których rozwiązywaniu prawie nikt nie chce nam pomóc ( wiem bo osobiście zwracam się prośbą o pomoc do różnego grona profesorskiego). Jesteśmy otwarci na wszelką merytoryczną krytykę, bo tylko dzięki temu posuniemy się o krok do przodu. I obiecuję, iż postaramy się, aby następne warsztaty były jeszcze lepsze, bardziej profesjonalne . Zorganizowane z tą samą grupą 70 osób.Ma Pani rację, nie byłoby tej inicjatywy bez ciężkiej pracy Wojtka Gernanda, ale my też się staramy.
    Barbara Pęksa
    Kierownik Laboratorium COZL

    OdpowiedzUsuń
  4. Szanowna Pani Profesor
    Proszę wierzyć, że gdyby istniały ogólnodostępne wytyczne nt wartości krytycznych, to każdy z nas chętnie skorzystałby z nich.
    Niestety, ja osobiście nie znalazłam polskiej literatury na ten temat (jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić).
    W Polsce funkcjonuje ponad 2000 laboratoriów - o różnej specyfice i zakresie wykonywanych badań. W części z nich funkcjonuje bardzo dobry system zarządzania jakością, w niektórych jest gorzej. Naszym celem było stworzenie zasad, które ułatwią pracę osobom, które na co dzień borykają się z problemem, jak postępować z wartościami krytycznymi. Uważamy, iż powinny zostać wypracowane jasne i jednoznaczne wytyczne na ten temat, do których my, diagności będziemy się stosować.
    Zapewniam Panią, że nasze spotkanie dalekie było od "chęci zaistnienia" - po prostu zdajemy sobie sprawę, jak wielka ciąży na nas odpowiedzialność.
    Może dobrym pomysłem byłoby poruszenie tego tematu na zebraniach PTDL, które są dostępne dla wszystkich diagnostów. Byłoby to szansą na skorzystanie z (jak Pani Profesor napisała) wiedzy i doświadczenia osób kompetentnych w tym temacie.
    Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas zasady wywołają ogólnopolską dyskusję, co było zreszta naszym nadrzędnym celem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moi Drodzy!!!
    Dobrze sie stało, że odbyły sie warsztaty w Lublinie! Dobrze, że są ludzie, którym zależy na nas mrówkach, o których "Wielki Świat" zapomniał...
    Dzięki Wielkie Basi, Wojtkowi i pozostałym 70-ciu osobom, które wypracowały wytyczne na temat postępowania z wartościami krytycznymi, oparte o realia, doświadczenie, wiedzę.
    Mam nadzieję, że te warsztaty dadzą początek kolejnym. Bowiem każdy z nas pracuje w różnych miejscach, ma inne doświadczenia, przemyślenia
    i sugestie, i w tym miejscu może je śmiało ujawnić, poddać krytyce bądź zdobyć nowe spojrzenie...A potrzeba wymiany jest przeogromna, wystarczy wejść na Bloga i poczytać nasze wpisy.
    Zaistnieliśmy już dawno temu...

    I na koniec posłużę się słowami H. Sienkiewicza:
    "Łatwiej na świecie o filozofię, niż o dobrą radę."

    OdpowiedzUsuń
  6. Wojtek, myślę iż nikt więcej nie ma merytorycznych uwag na ten temat. Może pora zakończyć dyskusję ?
    Baśka

    OdpowiedzUsuń